Mångbruk av skog för fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet

Flera projekt för att utveckla bärbranchen

3 mars 2022

Forskningsinstitutet RISE driver just nu två stora projekt med syfte att utveckla bärbranchen. Fairchain är ett horizon-finansierat projekt som går ut på att korta värdekedjorna i branschen och få mer värde från bären att stanna i regionen.

RISE driver också driver också FINEST som är ett nationellt Vinnovafinansierat centrum för innovationer för en hållbar livsmedelssektor. FINEST utvecklar just nu tre värdekedjor: protein från baljväxter, experimentell framställning av livsmedel och svenska skogsbär.

Samtidigt har Umeå Universitet fått pengar för att driva forskningsprojektet Vilda bär i förändring som tittar på bärbranschens potential för landsbygdsutveckling. RISE och Umeå Universitet samarbetar tätt och arbetar nu tillsammans för att starta upp föreningen KUB som ska vara en samarbetsplattform för bärbranschen i norr. 

Text: Lena Friborg

Klicka här för mer info om Fairchain

Klicka här för mer info om FINEST

Klicka här för mer info om Vilda bär i förändring

Fler nyheter

Ett kunskapskliv för ett hållbart brukande och bevarande av skogen

4 februari 2026

Åtta taggade skogsungdomar på Skogens dag i Stockholm

I slutet av januari tog åtta taggade skogsungdomar tåget från Umeå till huvudstaden för att delta i Skogens dag 2026. Väl på plats fick de möjlighet att möta några av landets ledande forskare, politiker och tjänstemän inom den skogliga sektorn.

Läs mer

Ett hållbart skogsbruk med ökad klimatnytta

20 januari 2026

EU-projektet SUPERB har gått i mål

Efter fyra intensiva år (2022–2025) har EU-projektet SUPERB nu gått i mål. Restaureringsåtgärder har genomförts i tolv demonstrationsområden utspridda i Europa, bland annat i Biosfärområde Vindelälven-Juhttátahkka i Västerbotten. Parallellt med de praktiska åtgärderna har också kunskapssammanställningar och ny forskning om hållbar förvaltning, styrning och finansiering av restaureringsinsatser gjorts.

Läs mer

Ett hållbart skogsbruk med ökad klimatnytta

5 januari 2026

Seminarium om biologisk mångfald i Västerbottens skogar 19 februari

En koll på statistiken visar att det både går upp och ner för biologisk mångfald i Västerbottens skogar. För att diskutera och utveckla förståelsen för hur trenderna ser ut, och varför de ser ut som de gör, anordnar Skogsprogram Västerbotten ett seminarium i Umeå den 19 februari 2026.

Läs mer

Ett kunskapskliv för ett hållbart brukande och bevarande av skogen

15 december 2025

Kransbindning och julfika

7 december samlades Skogsungdomarna för en inspirerande kransbindardag där deltagarna fick skapa egna julkransar med allsköns attiraljer. Julfika, utvärdering och planering hanns också med.

Läs mer

Ett hållbart skogsbruk med ökad klimatnytta

3 december 2025

Både upp och ner för biologisk mångfald i Västerbottens skogar

Arealen gammal skog ökar, liksom arealen skogsmark undantagen virkesproduktion. Samtidigt minskar arealen äldre lövrik skog och lämnad volym död ved vid föryngringsavverkningar. Det är några av resultaten i en ny mätning av trender för tillstånd och åtgärder för biologisk mångfald i Västerbottens skogar.

Läs mer
Hem Hem