Ny rapport om natur- och miljövård
3 mars 2020Nu är en rapport som beskriver natur- och miljövården i Västerbottens skogar färdig. I rapporten beskrivs hur natur- och miljövården bevarar och skapar värden i form av biologisk mångfald och ekosystemtjänster vilket är viktigt för bland annat naturupplevelser, hälsa och välbefinnande.
De personer som har bidragit i skrivandet av rapporten ser också stora utmaningar, framför allt skogsbrukets omfattning och utformning. I rapporten konstateras t ex att miljömålet Levande skogar inte är möjligt att nå till år 2020, att skogar med höga naturvärden fortfarande avverkas, att skogslandskapet fortsätter att fragmenteras, samt att behovet av naturvårdande skötsel är stort.
De möjligheter som beskrivs i rapporten handlar bland annat om mer skydd av skogar och skogsvatten med höga naturvärden, en förbättrad hänsyn i skogsbruket, mer naturvårdande skötsel och restaurering, ökad samverkan, samt utökade insatser när det gäller miljöövervakning och inventeringar.
Innehållet i rapporten baserar sig på resultatet från två skrivarverkstäder i Umeå (25 april och 15 maj 2019) där tio personer deltog, samt på efterföljande bearbetningar och kompletteringar av resultatet från skrivarverkstaden. Till dessa bearbetningar och kompletteringar har ett stort antal personer inbjudits och några har också bidragit med kompletterande information.
Fler nyheter
Hållbart brukande och bevarande av skogen som en profilfråga i svenskt internationellt samarbete
14 augusti 2025SUPERB-konklaver med aktivt svenskt deltagande
För att fördjupa och förankra verksamheten i SUPERB har så kallade konklaver, det vill säga arbetsmöten där olika delar i SUPERB diskuteras med intressenter, genomförts. Vid två av tillfällen fanns svenska representanter på plats.
Läs merEtt hållbart skogsbruk med ökad klimatnytta
14 augusti 2025Var i skogslandskapet ger restaurering störst effekt?
Just nu pågår en snabb utveckling av digitala metoder för att geografiskt avgränsa områden med höga skogliga naturvärden. I dessa metoder används stora mängder data. Resultaten kan ge vägledning om var i skogslandskapet restaurering ger störst effekt och kan bidra till en fungerande grön infrastruktur.
Läs merEtt hållbart skogsbruk med ökad klimatnytta
14 augusti 2025Förflyttning av trädslag – för klimatanpassning av skogsbruket
Klimatförändringarna innebär att träden varken hinner anpassa sig eller förflytta sig till andra, klimatmässigt lämpligare, områden. På sikt innebär det ett hot mot både skogarnas biologiska mångfald och kolbindande förmåga, men också mot ett hållbart skogsbruk. Ett sätt att motverka denna negativa utveckling kan vara förflyttning av trädslag, så kallad assisterad migration.
Läs merEtt hållbart skogsbruk med ökad klimatnytta
13 juni 2025Förutsättningar, möjligheter och hinder för ökad restaurering av skog
I en ny rapport från den svenska delen av EU-projektet SUPERB beskrivs förutsättningar, möjligheter och hinder för ökad restaurering av skog i Sverige. I rapporten ges 16 rekommendationer för naturrestaureringsförordningens införande i Sverige och därmed utformningen av Sveriges nationella restaureringsplan.
Läs merEtt kunskapskliv för ett hållbart brukande och bevarande av skogen
29 maj 2025Säsongsavslutning med Skogsungdomarna
Vårens sista utflykt med Skogsungdomarna gick till Skellefteå och sedan vidare till Bjuröklubb – en dag med både kultur och natur.
Läs mer