Ny rapport om rennäring
3 mars 2020Nu är en rapport som beskriver rennäringen i norra Sverige färdig. I rapporten beskrivs vilka värden rennäringen skapar, samt vilka utmaningarna och möjligheterna är. När det gäller värden som rennäringen skapar idag, handlar det t ex om ekonomiska värden, bidrag till regional utveckling, hälsa och välbefinnande, kulturvärden, samt natur- och miljövärden.
Personerna som har bidragit i skrivandet av rapporten ser också stora utmaningar för rennäringen. I rapporten konstateras till exempel att det skogsbruk som bedrivits och bedrivs inom renskötselområdet inte har varit, och är inte, hållbart ur ett rennäringsperspektiv. Andra identifierade utmaningar handlar om annan konkurrerande verksamhet som t ex gruvor och vindkraft, att turism och friluftsliv stör renar och renskötsel, att de stora rovdjuren är för många, att kumulativa effekter har en stor negativ påverkan på renen och renskötseln, samt klimatförändringar.
De möjligheter som beskrivs i rapporten handlar bland annat om ett mer renskötselvänligt och hållbart skogsbruk, färre stora rovdjur, samt utveckling av rennäringen och annan samisk näringsverksamhet.
Innehållet i rapporten baserar sig på resultatet från en skrivarverkstad i Lycksele (17–18 juni 2019) där 14 personer deltog, samt på efterföljande bearbetningar och kompletteringar av resultatet från skrivarverkstaden. Till dessa bearbetningar och kompletteringar har ett stort antal personer inbjudits och några har också bidragit med kompletterande information.
Fler nyheter
Hållbart brukande och bevarande av skogen som en profilfråga i svenskt internationellt samarbete
21 september 2023Nyhetsbrev nr 3 från den svenska delen av SUPERB-projektet
Här kommer det tredje nyhetsbrevet från den svenska delen av EU-projektet SUPERB. Läs om SUPERB:s rådgivande grupp, att skala upp restaurering av skog, en studie av sammanhängande skog med höga naturvärden, och en hel del annat.
Läs merEtt kunskapskliv för ett hållbart brukande och bevarande av skogen
11 september 2023Kommunträff med diskussioner om skog i Vindeln
7 september arrangerade Skogsprogrammet i Västerbotten en kommunträff med politiker från Vindelns kommun. Frågor som diskuterades var bland annat hyggesfritt skogsbruk, skog och företagande, skogens betydelse för Vindelns kommun, älgförvaltning, skogsskador orsakade av älgbete och svampangrepp samt digitaliseringens möjligheter i framtidens skog.
Läs merEtt hållbart skogsbruk med ökad klimatnytta
29 juni 2023Nyhetsbrev nr 2 från den svenska delen av SUPERB-projektet
Här kommer det andra nyhetsbrevet från EU-projektet SUPERB. Läs om pågående inventeringar, skoglig restaurering för förbättrade ren-landskap, läget i ”våra” restaureringsområden och en hel del annat.
Läs merEtt kunskapskliv för ett hållbart brukande och bevarande av skogen
14 juni 2023Noterat i nyhetsflödet maj-juni 2023
Risk för ännu en brandhärjad sommar i skogen. Milstolpe för svensk naturvård – nu har första biokrediten köpts. Så ser en attraktiv skog ut för friluftsliv och turism. Nytt sätt att mäta biologisk mångfald. Se där, något av det vi har noterat i nyhetsflödet under maj – juni 2023.
Läs merMångbruk av skog för fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet
13 juni 2023Bra diskussioner om skogens mångbruk
Februari – september 2023 genomför Västerbottens regionala skogsprogram i samverkan med Norrbottens regionala skogsprogram en förstudie om mångbruk av skog i norra Sverige. Bland annat innehåller förstudien en serie möten och intervjuer med människor i Norr- och Västerbotten. Syftet med förstudien är att förbereda ett större genomförandeprojekt för att stötta kapacitetsutveckling hos privata skogsägare och små och medelstora mångbruksföretag.
Läs mer