Ny webbplats för Trees For Me
1 november 2022Centret är en plattform där akademi, myndigheter och industrin/samhället går samman för att utveckla vetenskapsbaserade, innovativa lösningar för, och bygger framtida kompetens inom, ett nytt försörjningssystem för skogsbiomassa. De vetenskapliga lösningarna ska kunna tillämpas i omvandlingen till högvärdiga material och energiprodukter, och utvecklas genom att kombinera expertis längs hela den skogsbaserade värdekedjan.
Trees For Me:s vision är att bli en internationellt ledande, tvärvetenskaplig och vetenskapsbaserad plattform. Centret ska möjliggöra framtida och hållbara skogsbaserade värdekedjor för utveckling och produktion av högvärdiga material och energiprodukter från snabbväxande lövträd, samt säkra kunskapsförsörjningen inom området. Det övergripande målet med Trees For Me är att säkerställa hållbar biomassaproduktion från snabbväxande lövträd med säkerhet och flexibilitet vad gäller utbud och kvalitet. Centret ska även säkerställa effektiva och hållbara värdekedjor för bioraffinaderier för träbaserade råvaror och bränslesortiment, samt arbeta för att minska målkonflikter inom området.
Nu har Trees For Me lanserat en ny webbplats. Klicka här för att komma till webbplatsen och lära dig mer om kompetenscentret.
Trees For Me finansieras av Energimyndigheten och 50 andra aktörer, från akademin och företag till intresseorganisationer. Även Västerbottens regionala skogsprogram är med på ett hörn.
Fler nyheter
Mångbruk av skog för fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet
9 oktober 2026Fortsatt höga betesskador – trots minskad älgstam
Sedan 2015 har älgstammen efter jakt i Västerbotten minskat med 22 procent. I länets älgförvaltningsområden (ÄFO) är minskningen 10–39 procent. Trots det har inget ÄFO någon gång nått sina mål när det gäller älgstammens storlek efter jakt eller betesskadornas omfattning. Det visar en delrapport från projektet Samförvaltning av skog och klövvilt i Västerbottens län.
Läs merEtt kunskapskliv för ett hållbart brukande och bevarande av skogen
5 oktober 2026Fin start på Skogsungdomarnas hösttermin
Söndagen den 27 september fick Skogsungdomarna en riktigt fin start på höstterminen! I strålande höstväder begav vi oss till Åheden, mellan Sörmjöle och Norrmjöle, för en kulturhistorisk växtvandring tillsammans med etnologen Helena Forsberg.
Läs merMångbruk av skog för fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet
4 oktober 2026Kommunträff med diskussioner om skogens betydelse för Sorsele
Hanteringen av fjällnära skog, reservatsbildning, rennäring, turism, skogsbruk och skogens betydelse för kommunen och dess invånare. Det var exempel på frågor som diskuterades i mitten av september när Skogsprogram Västerbotten arrangerade en kommunträff i Sorsele med politiker, näringsliv och andra intressenter.
Läs merEtt kunskapskliv för ett hållbart brukande och bevarande av skogen
7 september 2026Skogsungdomarna vandrade i Skuleskogen
I mitten av maj vandrade skogsungdomarna i Skuleskogen! Det blev ett dygn fyllt av vackra vyer, spännande arter och samtal.
Läs merEtt kunskapskliv för ett hållbart brukande och bevarande av skogen
17 april 2026Skogsungdomarna på skoglig restaureringsdag
I mitten av april hade Skogsungdomarna en skoglig restaureringsdag med fokus veteranisering av träd i samarbete med Rewilding Sweden. De provade att punktbränna, kata klubba och ringbarka träd för att öka den strukturella komplexiteten i skogen och så även den biologiska mångfalden.
Läs mer